Nová Paka se stala centrem spiritistického hnutí především mezi dvěma světovými válkami, což je spojeno s působením spisovatele, nakladatele a vůdce československých spiritistů Karla Sezemského (1860-1936). On také založil zdejší rodinné nakladatelství „Spirit Nová Paka“, které vydávalo množství okultních publikací (nebyly to jen publikace zabývající se spiritismem, ale též astrologií, kabalou, přírodní magií…) a rovněž časopis Posel záhrobní. Ukázky těchto knih a dalších předmětů spjatých se spiritismem najdete ve vitrínách v naší expozici.
Hlavní část expozice však představuje ojedinělou sbírku medijních kreseb, co do rozsahu jednu z největších v ČR, ale i v Evropě. S některými kresbami, které prezentují jednotlivé soubory se zde můžete seznámit. Jsou na nich zobrazeny např. rostliny a živočichové z různých planet, ale i pohledy do minulosti či do budoucnosti.
Medijní kresby vznikaly při spiritistických seancích, kdy ruka samostatně kreslila a prostředník (médium) jen překresloval to, co mu bylo „diktováno“…
Většina souborů, která je zde zastoupena vznikla před rokem 1945 a byla po roce 1989 vystavována na prestižních akcích v několika evropských zemích. Mnozí kunsthistorici řadí tyto kresby do uměleckého směru „L’Art Brut“. I když o umění v podstatě nejde, jak říkají surrealisté.
Výjimečné je také umístění expozice ve zdejší Klenotnici, která nabízí ojedinělé propojení těchto kreseb s přírodní estetikou prezentovanou zde místními fosiliemi (zkamenělinami) a drahými kameny (acháty).
Tohoto propojení si na Novopacku byli vědomi mnozí. Postřehli, jakoby se v přírodě opakovaly jednotlivé formy obrazů a některé z nich, i když „procházejí“ skrze lidskou ruku, jakoby odhalovaly jakési archetypální obrazy, jakýsi skrytý řád samotné fyzis. A my to právě tady na Novopacku díky zdejšímu jedinečnému propojení, skrze jeho vitální křivku, můžeme postřehnout.
Dá se tedy říci, že i díky tomu se sem mnozí navraceli a navracejí, aby zde nacházeli inspiraci pro svou tvorbu. Proto také v této krajině tvořilo tolik zajímavých lidí. Což je nakonec patrné v další naší expozici, v Suchardově domě.
H. Hasman, 1939
H. Hasman, 1939
H. Hasman, 1939
H. Hasman, 1939
H. Hasman, 1939
Josef Kovář, 1905
Josef Kovář, 1905
Josef Kovář, 1905
Josef Kovář, 1905
Josef Kovář, 1908