Expozice prvohorní sopečné činnosti

V okolí Nové Paky a východním okraji geoparku Český ráj najdeme množství vyvřelých hornin a dalších pozůstatků větších i menších vulkánů, které byly činné zejména na konci prvohor v permu, před asi 250 miliony let. Vylévaly se z nich převážně bazické lávy, z kterých vznikaly čedičové horniny, tzv. melafyry (mandlovce), ale také například sopečný popel, strusky a další vulkanické produkty. Zajímavostí jsou nálezy sopečných pum či akrečních lapillů. Většina zdejších melafyrů má charakteristickou strukturu s množstvím dutin po bublinách sopečných plynů, které byly později často vyplněny křemitými roztoky a krystalizovaly v nich různé formy (odrůdy) křemene, místní proslulé „polodrahokamy“. 

V posledních letech je zdejší vulkanická aktivita předmětem obsáhlých vědeckých výzkumů, které přinášejí zajímavé poznatky o podobě a fungování prvohorní krajiny na Novopacku. 

Součástí expozice je také výstavka o historii brusičství drahých kamenů a českých granátů v Podkrkonoší s ukázkami historických strojů a dalších pomůcek místních brusičů.