Klenotnice drahých kamenů

První patro budovy představuje obsáhlou muzejní sbírku broušených drahých kamenů („polodrahokamů“) z místních bohatých nalezišť. Jejich výskyt je vázán na přítomnost vyvřelých hornin (melafyrů), v kterých vyplňují dutiny a pukliny po sopečných plynech a tvoří tzv. mandle (pecky) nebo žíly. Nejčastěji jsou tvořeny různými odrůdami křemene, zejména achátem, chalcedonem a jaspisem, nebo krystaly křišťálu, ametystu či záhnědy. Ty jsou někdy doplněny kalcitem, hematitem a dalšími minerály a příměsemi, díky nimž mandle získávají své pestré barvy. Najdete zde rovněž ukázky vzácné odrůdy hvězdového křemene, které pocházejí ze slavného naleziště na vrchu Strážník. Pravidelně tu také vystavují své poklady místní amatérští sběratelé.

Expozice je doplněna ukázkami práce místních šperkařů, obrazovými rekonstrukcemi pravěké krajiny a unikátním souborem mikroskopických fotografií vnitřních struktur drahých kamenů.

Před budovou klenotnice je v prosklené vitríně vystaven unikátní, zkamenělý kmen stromu, rostoucího v Podkrkonoší před 300 miliony let v období karbonu. Se svou délkou 8,3 m patří mezi nejdelší dosud nalezené kmeny tohoto ve střední Evropě. Byl objeven v Nové Pace v roce 1953.